Vyhľadávanie


ODKAZY:

Ďalšie moje dlhodobé projekty nájdete na lubosbebcak.sk

Hra vs. realita: Kopijník

Divoké kmene sú inšpirované "temným" stredovekom, alle nakoľko? Porovnáme hru s realitou! Akú úlohu plnia kopjiníci v hre a akú plnili v realite?

Začiatok používania:

Kopijník je prvou jednotkou, ktorá sa hráčovi v Divokých kmeňoch sprístupní. Stačí postaviť Kasárne a hneď môžete začať s ich výcvikom, nie je potrebný žiaden výskum. Prvých desať kopijníkov získate takpovediac zadarmo, ako odmenu za plnenie úloh, hneď ako postavíte kasárne.

Začiatok používania:

Prvý zaznamenaný vojnový konflikt sa odohral medzi mestskými štátmi Mezopotámie (2450 p.n.l.) a podľa vyobrazení na „Supej stéle“ v nej bojovala pechota s bronzovými kopijami. Po zavedení jazdectva do armád sa kopije predĺžili a stali najlepšou obranou proti obávanej jazde.

Korisť:

Výraznou črtou kopijníka je slušná nosnosť (25). Vyrastá tu možnosť využiť hneď v ranných fázach hry kopijníkov na farmenie barbarských dedín (alebo nebrániacich sa hráčov). Poslať kopije do útoku proti aspoň trochu brániacemu hráčovi je čisté šialenstvo aj v začiatkoch hry (neskôr to je už úplne lamerstvo).
Špičkoví hráči z túto vlastnosť kopijníkov vedia vyťažiť maximum a v prvých dňoch po spustení sveta okupujú prvé priečky.

Korisť:

Lúpežné nájazdy sa v stredoveku niekedy oplatili viac ako dobyvateľské výpravy, ale nikdy nenosili kopjiníci celý lup na pleciach. Lup naložili na lode, alebo vozy (napriek vžitej predstave pohybujúce sa armády bežne sprevádzali kuchári, remeselníci, alebo neviestky a vojaci väčšinu výzbroje bežne prevážali na povozoch). Stepní nájazdníci sa pri lúpežiach zameriavali predovšetkým na dobytok.

 

 

 

Zameranie:

Kopije a oštepy boli najrozšírenejšou zbraňou väčšiny stredoveku a používali sa v boji bez ohľadu na to, či kopijníci bránili alebo útočili. Jednak šlo o lacnú zbraň, jednak bola značne účinná. Dobre vedený úder dokázal prebiť aj kvalitné nitované krúžkové brnenia ťažkoodencov. Okrem toho pešiak s kopijou dokázal zo zeme ohroziť jazdca vysoko v sedle (čo sa sekerou alebo mečom nedalo).
Kopija bola používaná predovšetkým v prvej fáze bitky, keď proti sebe stáli zoradené šíky. Keď došlo k následnému zrazeniu armád, nebolo pre kopiju dosť miesta a k slovu sa dostali spomínané sekery a meče.

Zameranie:

Skvelá účinnosť proti útočiacej jazde a mizerný útok postavilo kopijníka v hre do úlohy jednoznačne obrannej jednotky (sila útoku : 10/50, všeobecná obrana: 15/50, obrana proti jazde: 45/50, obrana proti lukostrelcom: 20/50).
Na obranu pred útočiacou pechotou si hráč môže vybrať z šermiarov, lukostrelcov , či ťažkej jazdy, ale útočiacu jazdu dokáže účinne odraziť len kopijník (obrana 45 z 50), aj keď svoje vie zohrať aj lukostrelec (obrana 40 z 50). Za kopijníka hovorí okrem lepšej účinnosti aj nižšia cena a krátky čas výcviku v porovnaní s lukostrelcom.
Po zrátaní všetkých vlastností má kopijník v dobrých obranných zostavách nezastupiteľnú pozíciu. Otázny zostáva už len počet v akom ho nasadiť.

   

Pozícia v armáde:

Kým v obrane je kopijník dôležitou jednotkou, v útoku naopak prekáža. Dominuje v rýchlosti verbovania, malých surovinových nákladoch a obrane proti jazde. 

Pozícia v armáde:

Na hrot kopije stačilo málo železa a vedel ho vykovať takmer každý kováč, čo z kopije robilo najpoužívanejšiu zbraň stredoveku, bez ohľadu na typ boja. Avšak vďaka účinnosti kopiju používali aj zámožní bojovníci.

Autor článku: Sarazin Faestred

Diskusná téma: Hra vs. realita: Kopijník

Neboli nájdené žiadne príspevky.